High Resolution Industrial Stepper Motor / Small Stepper Motor 28BYG501
Changzhou Vic-Tech Motor Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : VIC-TECH
Model Number : 28BYG501
Certification : RoHS
Place of Origin : Jiangsu, China (Mainland)
MOQ : 1 Unit
Payment Terms : T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000Units per month
Delivery Time : 15-30 work days
Packaging Details : Standard export package, or can be customized
Step Angle(degrees) : 1.8°
Holding Torque : 1400g.cm
Phase : 2
Type : Hybrid
Weight : 120g
Current / Phase : 0.5A
Voltage : 10V
Contact Now
Our stepper motor series are: 20mm, 28mm, 35mm, 39mm, 42mm, 57mm, 60mm, 86mm, 110mm, 130mm. Two-phase, three-phase and four-phase hybrid stepping motor. The DC brushless motor range includes 42BLS, 57BL(S), 86BLS, and matching DC brushless drivers.
Mechanical Dimension:MM
Typical Applications
  • 3D Printer
  • Monitoring Equipment
  • Medical Machinery
  • Vending Machine
  • Engineering Vehicle
  • CNC Engraving Machine
  • ATM Machine
Specifications
Standard Operating Conditions
No. ITEM SPEC. REMARKS
1 Voltage 3.75 VDC
2 Source Voltage 24 VDC
Indicates the voltage that the power supplier applys to the driver circuit.
It is same as the rated voltage when motor is drived on a constant voltage model.
3 Phase 2 Phase
4 Rated Current 0.67 A /Phase Peak value when microstep
5 Exciting mode Bipolar Refer to drive circuit
6 Step angle 1.8 deg ±7%
7 Rotation CW/CCW
Electrical Characteristics
No. ITEM SPEC. TEST CONDITION REMARKS
1 Resistance 5.6±10%Ω At 20℃ Each phase
2 Inductance 4±20%mH At 1Hz,0.3 Vrms Each phase(Ref.)
3 Holding Torque
≥710 g.cm
710 g.cm min
4 Detent Torque
≤150 g.cm
150 g.cm max
5 Step Angle Accuary ±5%
Constant Current Driver/
12V/Two Phase on/Rated current/Speed:1pps
6 Slew Rate with no load ——
Source Voltage 24V/
Rated current//Half step
7 Pull-in rate with no load ——
Source Voltage 24V/
Rated current//Half step
8 Dielectric Strength
≤1 mA
1 mA max.
600VAC,1 second
9 Insulation Resistance
≥100 MΩ
100 MΩmin.
500VDC Between coil and endbells
10 Insulation class Coil class B
11 Temperature rise less than 80℃
Mechanical Characteristics
No. ITEM SPEC.
1 Outline Dimentions See in the technical drawing
2 Rotor Inertia 9 g.cm2
3 Weight About 0.11 kg
4 End play of the shaft 0.08mm@500g.f
5 Radial play of the shaft 0.02mm@500g.f
Environmental Performance
No. ITEM OPERATING
1 Operation environment conditions Ambient temperature -20℃~+50℃
Ambient Humidity 15~85%RH No condensation
2 Storage environment conditions Ambient temperature -30℃~+70℃